Grawerowanie laserowe polega na dokładnym usunięciu cienkiej warstwy tworzywa, które jest poddane obróbce laserowej. Laser emituje cząsteczki światła, które są skoncentrowane w wiązce. Emitowane fale mają jednakową długość i są ułożone względem siebie równolegle. Te cechy gwarantują spójność podczas podczas realizacji pracy.
Na czym polega grawerowanie laserowe?
Materiały do grawerowania laserowego
- szkło,
- drewno,
- sklejka drewniana,
- plexi,
- guma,
- kamień,
- i wiele innych.
Gama materiałów, które mogą zostać poddane grawerowaniu laserowemu jest bardzo szeroka. To, czy dany materiał będzie się „nadawał” do grawerowania zależy od parametrów technicznych samego urządzenia do grawerowania. Także wielkość elementu, który ma zostać spersonalizowany zależy od wielkości lasera.
Typy grawerowania laserowego
Wyróżniamy dwa typy grawerowania laserowego: grawerowanie rastrowe oraz wektorowe.
Grawerowanie rastrowe jest standardowym procesem grawerowania. Grafika, która jest złożona z pikseli, grawerowana jest wiersz po wierszu oraz punkt po punkcie.
Natomiast w grawerowaniu wektorowym grafika, która składa się z krzywych i z linii, odczytywana jest przez laser wektor po wektorze i równocześnie są one grawerowane.
Grawerowanie laserowe umożliwia dokonania personalizacji przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Dzięki grawerowaniu można wykonać szereg gadżetów laserowych, tj. chociażby długopisy firmowe z logotypem przedsiębiorstwa, czy też breloczki.
Grawerowanie laserowe jest szybkie w wykonaniu – w krótkim czasie można spersonalizować wiele przedmiotów. Ponadto grawerowanie jest niezwykle precyzyjne – zaprojektowane wzory można wygrawerować z dokładnością nawet do 1 mm, co niewątpliwie dodaje im wizualnej atrakcyjności.
Postęp technologiczny sprawia, że urządzenia do grawerowania są coraz to lepsze jakościowo, dlatego też grawerowanie jest bezpieczne.