drukopole.pl

Jak należy przygotować pliki do druku

Jaka jest różnica pomiędzy drukiem cyfrowym, a offsetowym?

Do najważniejszych różnic druku cyfrowego i offsetowego możemy zaliczyć fakt, że druk offsetowy stosuje się przeważnie realizując wydruk w dużych nakładach. Natomiast druk cyfrowy jest najlepszą opcją w przypadku niskich nakładów. Małe nakłady drukowane w technice druku offsetowego są kosztowne, dlatego że proces przygotowania do druku jest znacznie dłuższy. W związku z tym przy niskich nakładach taniej jest skorzystać z opcji cyfrowej. Z kolei przy większych projektach druk offsetowy jest korzystniejszą cenowo opcją.

Dodatkową zaletą druku cyfrowego jest możliwość spersonalizowania poszczególnych egzemplarzy wydruku np. na wizytówkach, zaproszeniach itp. Oznacza to, że na każdym osobnym wydruku można umieścić odmienne dane. W technice druku offsetowego niestety nie ma możliwości personalizacji osobnego wydruku. Aktualnie jeszcze offset zapewnia lepszą jakość wydruku niż w przypadku druku cyfrowego, jednak druk cyforwy stale się rozwija. Toteż coraz trudniej znaleźć różnice w realizacji. Realizacje są coraz bardziej na porównywalnym poziomie.

Jak przygotować pliki do druku roll-up?

Czym jest spad?

Spady są jednym z kluczowych elementów z punktu widzenia przygotowania plików do druku. Spad to inaczej zadrukowany obszar arkusza, który zostaje odcięty podczas wykańczania produktu. Jeżeli tło projektu jest w innym kolorze niż kolor biały i dochodzi ono do krawędzi projektu, konieczne jest zastosowanie spadów. Wszystkie elementy, które zostają nadrukowane powinny zostać rozszerzone o 2-5 mm poza brzegi dokumentu. Czyli np. drukując plakat w formacie A2, którego wymiar to szer. 420 mm x wys.594 mm, projekt powinien być w formacie szer. 422 mm x wys. 596 mm.

Jak zamienić czcionki na krzywe?

Czym jest CMYK?

Co to RGB?

Jaka jest różnica pomiędzy kolorystyką CMYK a RGB?

Jak należy przygotować pliki do druku naklejek wycinanych ploterowo?

Czym jest rozdzielczość DPI?