Druk cyfrowy

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy polega na tworzeniu obrazu bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera. Dane są przesyłane bezpośrednio, toteż nie jest potrzebny żaden inny nośnik cyfrowy, czy też żadna inna forma drukarska. To pozwala na znaczne obniżenie kosztów, gdyż przygotowanie do druku nie jest takie pracochłonne. W druku cyfrowym możliwa jest personalizacja dowolnego obiektu. Oznacza to, że na pojedynczych elementach można umieścić odmienne dane, co nie jest możliwe w przypadku druku offsetowego.

Procedura druku rozpoczyna się od naświetlenia wałka. W kolejnym kroku obraz zostaje przenoszony z wałka na określony nośnik. Przykładowymi nośnikami jest np. folia samoprzylepna, papier, materiał baner, siatka mesh lub też inne tworzywa sztuczne. Przy czym ważne jest, by nośnik był giętki aby nie uszkodził wałka.

Z druku cyfrowego korzysta większość drukarni na rynku. Technika druku cyfrowego bardzo przypomina sposób funkcjonowania drukarki laserowej, jednak gwarantuje dużo wyższą jakość wydruku oraz szybkość przygotowania wydruku.

paleta RAL-projekty graficzne-spady

Zalety druku cyfrowego

Do najistotniejszych zalet druku cyfrowego zaliczyć możemy jego szybkość. Przygotowanie do druku nie jest pracochłonne, gdyż dane przekazywane są do druku bezpośrednio przez komputer. Dzięki temu nie trzeba posiadać żadnych innych form drukarskich, przygotowywać matryc itp. Czas samego wydruku również jest relatywnie krótki, co nie przekłada się na gorszą jakość wydruku.

Kolejną zaletą druku cyfrowego są jego koszta. Ceny za wydruk techniką cyfrową nie są wygórowane, gdyż nie uwzględniają kosztów dodatkowych usług związanych np. z rozruchem maszyny drukarskiej.

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest wykorzystywany do druku materiałów reklamowych, tj. plakaty, ulotki. Jednak stosuje się go raczej do niskich nakładów, gdyż tylko wtedy jest opłacalny cenowo. Do wyższych nakładów korzysta się z techniki druku offsetowego.

Czym różni się druk cyfrowy od offsetowego?