Offset jest techniką druku płaskiego, oznacza to, że niektóre elementy matrycy maszyny drukującej znajdują się na tym samym poziomie. Offset polega na przenoszeniu farby drukarskiej z matrycy na określone podłoże, np. na papier poprzez odbicie na cylindrze. Cylinder jest pokryty warstwą gumy. Sposób w jaki farba zostanie umieszczona na cylindrze, a tym samym na podłożu, zależy od ułożenia farby na matrycy. Każdy kolor składowy kolorystyki CMYK (czyli cyjan, magenta, żółty oraz czarny – dokładnie w takiej kolejności) posiada swój osobny cylinder. Dodatkowo niektóre offsetowe maszyny drukarskie posiadają jeszcze piąty cylinder. Jest on dedykowany dla różnego rodzaju uszlachetnień, które można nałożyć na wydruk lub też dla kolorów, które wykraczają poza gamę kolorów CMYK.
Czym jest druk offsetowy?
Druk offsetowy jest wykorzystywany do druku dużych nakładów. Jest wtedy najbardziej opłacalną techniką druku. Wydruki są realizowane niezwykle szybko, co przekłada się też na ich cenę.
Druk offsetowy możemy podzielić na:
- arkuszowy: podłoże w formie arkuszy, farby offsetowe o dużej lepkości,
- zwojowy: podłoże w postaci zwoju, farby offsetowe o małej lepkości (tzw. lejne); coldset, czyli offset „na zimno” – farba jest utrwalana poprzez wsiąkanie w papier oraz heatset, czyli offset „na ciepło” – farba utrwalana przez wsiąkanie, a następnie odparowanie w wysokich temperaturach.
Zalety i wady druku offsetowego
Zalety
- jest metodą uniwersalną,
- najbardziej finansowo korzystna metoda w przypadku druku dużych nakładów,
- wysoka jakość zadruku, wyrazistość oraz dokładne odwzorowanie kolorów i detali,
- trwałość nadruku,
- możliwość wydruku także dodatkowych kolorów, poza gamą kolorów CMYK,
- zastosowanie wielu rodzajów materiałów.
Wady
- dłuższy czas przygotowania do druku: związany jest on z przygotowaniem odpowiedniej formy drukarskiej,
- wyższe koszty jednostkowe: druk offsetowy jest więc mniej opłacalną metodą w przypadku druku mniejszych nakładów,
- brak możliwości personalizacji pojedynczych wydruków.
Różnice między drukiem offsetowym a cyfrowym
Do najważniejszych różnic druku cyfrowego i offsetowego możemy zaliczyć fakt, że druk offsetowy stosuje się przeważnie realizując wydruk w dużych nakładach. Natomiast druk cyfrowy jest najlepszą opcją w przypadku niskich nakładów. Małe nakłady drukowane w technice druku offsetowego są kosztowne, dlatego że proces przygotowania do druku jest znacznie dłuższy. W związku z tym przy niskich nakładach taniej jest skorzystać z opcji cyfrowej. Z kolei przy większych projektach druk offsetowy jest korzystniejszą cenowo opcją.
Dodatkową zaletą druku cyfrowego jest możliwość spersonalizowania poszczególnych egzemplarzy wydruku np. na wizytówkach, zaproszeniach itp. Oznacza to, że na każdym osobnym wydruku można umieścić odmienne dane. W technice druku offsetowego niestety nie ma możliwości personalizacji osobnego wydruku. Aktualnie jeszcze offset zapewnia lepszą jakość wydruku niż w przypadku druku cyfrowego, jednak druk cyforwy stale się rozwija. Toteż coraz trudniej znaleźć różnice w realizacji. Realizacje są coraz bardziej na porównywalnym poziomie.