Fleksodruk

Czym jest fleksodruk?

flexodruk, maszyna flexo, druk etykiet

Fleksodruk jest techniką druku wypukłego. Oznacza to, że wykorzystując tę metodę druku możliwe jest drukowanie na podłożach, które nie są idealnie płaskie. W technice flexo wykorzystuje się do druku ciekłe, szybkoschnące farby oraz elastyczne formy drukarskie z gumy lub tworzyw sztucznych. Formy te otrzymuje się poprzez matrycowanie, grawerowanie lub też poprzez metodę fotochemiczną.

Metoda matrycowania

W metodzie matrycowania przygotowuje się formę drukową pierwotną, czyli z form chemigraficznych, a następnie sporządza się matrycę. Matryca powstaje poprzez nałożenie na formę tektury matrycowej nasączonej żywicą, która z kolei pod naciskiem i przy zwiększonej temperaturze ulega utwardzaniu dając odwzorowanie formy pierwotnej, jednakże w negatywie. Następnie z matrycy wykonuje się formę wtórną poprzez nałożenie na nią arkusza gumy i dociśnięciu w wysokiej temperaturze.

Metoda grawerowania

Aby otrzymać formę drukową przy wykorzystaniu metody grawerowania, wykorzystuje się specjalne urządzenie, w którym wiązka promieniowania laserowego rozkłada gumę lub inne tworzywo sztuczne w określonych miejscach zgodnie z rysunkiem oryginału.

Metoda fotochemiczna

W tej metodzie stosuje się płyty (poliestrowe, aluminiowe lub stalowe) pokryte grubą warstwą substancji ulegających fotopolimeryzacji pod wpływem promieniowania nadfioletowego. Tę grubą warstwę naświetla się przez negatyw oryginału, natomiast formę drukową otrzymuje się po dokładnym wymyciu i wysuszeniu elementów, które nie zostały naświetlone oraz dodatkowym fotoutwardzeniu pozostałych elementów tej warstwy.

Wykorzystanie fleksodruku

Flekso wykorzystuje się do druku takich towarów jak m.in.:

Sprawdź pozostałe techniki druku