Jak przygotować pliki do druku?

Odpowiednie przygotowanie druku...

… jest kluczowym aspektem. Nawet najlepsza jakość wydruku nie pomoże w dobrym prezentowaniu się zamówionego produktu, jeśli plik został w sposób niewłaściwy przygotowany, tzn. w słabej rozdzielczości, bez uwzględnienia spadów itp.

1. Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do tworzenia projektu powinno być ustawienie strony roboczej, czyli tzw. obszaru roboczego. W programach do grafiki wektorowej (czyli np. w programie Corel) należy ustawić docelowy wymiar strony, po docięciu już do formatu – w przypadku zamówienia plakatu w formacie A2 wymiar netto strony to szer. 420 mm x wys. 594 mm, a następnie należy dodać spady, po 2 mm z każdej strony.

Wyjątkiem jest tutaj program Photoshop, w którym obszar strony już powinien zawierać spady.

Aby dowiedzieć się, czym są spady zachęcamy do zapoznania się zakładką Najczęściej zadawane pytania.

2. Spady należy uwzględnić przygotowując pliki do druku cyfrowego, offsetowego czy też fotograficznego. Uwzględnienie spadów nie dotyczy przygotowania projektów do druku wielkoformatowego, tj. banery, siatki mesh, roll-up’y itp.
Dodatkowo należy pamiętać o oddaleniu wszystkich ważnych elementów grafiki, które mają być nadal widoczne po docięciu, od linii cięcia i bigowania oraz od krawędzi projektu.

3. Konieczne jest zamienienie wszystkich czcionek na krzywe. Jak zamienić czcionki na krzywe? Dowiesz się sprawdzając naszą Strefę wiedzy.

4. Przyjmujemy pliki w następujących rozszerzeniach: PDF, TIFF oraz JPG. Przesyłanie plików CDR nie jest zalecane. Nazwy plików nie powinny zawierać polskich znaków. Przesyłać je można drogą mailową wraz ze specyfikacją zamówienia (pliki do 10 Mb) lub za pośrednictwem WeTransfer, Dropbox, Dysku Google itp.

5. Pliki powinny zostać stworzone w kolorystyce CMYK. Czym jest CMYK?

Wyjątkiem jest przygotowanie i przesłanie plików do druku fotoobrazów, których kolorystyka to RGB. Jaka jest różnica pomiędzy kolorystyką CMYK a RGB? Sprawdź.

6. Pliki nie powinny zawierać żadnych linii cięcia i innych znaczników kolorystycznych. Wyjątkiem są pliki przesłane do druku naklejek. Pliki te powinny być przesłane w wersji PDF, w której linia cięcia oznaczona jest kolorem innym od wszystkich wykorzystanych w projekcie graficznym. Więcej informacji o przygotowaniu plików do naklejek dostępnych jest: Jak należy przygotować pliki do druku naklejek wycinanych ploterowo?

7. Zalecana rozdzielczość do druku wielkoformatowego to 200-300 DPI (w przypadku powierzchni do 2 m2) lub 100-150 DPI (dotyczy powierzchni większych niż 2 m2). Natomiast do druku cyfrowego offsetowego oraz fotograficznego zaleca się przygotowanie plików o rozdzielczości 300 DPI. Czym jest rozdzielczość DPI?